31 maja 2023 roku odbyła się uroczysta Gala zorganizowana przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej: Profilaktyk Roku 2022. Okazało się, że zostałam laureatką konkursu i otrzymałam „Złote Ogniwo” – złożone z połączonych ze sobą siedmiu ogniw, które symbolizują 7 dźwigni skutecznej profilaktyki. Każde ogniwo przypomina o jednej z dźwigni:
- Kieruj uwagę na to, co dobre.
- O zachowaniach problemowych i profilaktyce myśl w sposób zintegrowany.
- Bazuj na zasobach społeczności lokalnej.
- Buduj na wartościach i marzeniach młodzieży.
- Walcz o to, by wychowanie i profilaktyka były priorytetem rozwojowym.
- Tworząc strategię, szukaj maksymalnych efektów przy optymalnych kosztach.
- Angażuj we współpracę ludzi z pasją i zamiłowaniem do młodzieży.
Centrum Pozytywnej Edukacji łączy ludzi, dla których wymienione dźwignie stanowią istotne wskazówki. Kiedy współdziałamy, wspieramy się, myślimy, czujemy i działamy podobnie, to nawet bardzo trudne wyzwania, przed którymi stajemy stają się możliwe do udźwignięcia.
Dziękuję Kapiutule Nagrody za to niezwykłe wyróżnienie, a jednocześnie dziękuję wszystkim, bez których nic z tego, co się wydarzyło w nie byłoby możliwe: Elżbiecie Nerwińskiej – dyrektor Centrum Pozytywnej Edukacji za siłę, którą dzieli się każdego dnia; Rodzinie; Viktorii Kondriatiuk i Viktorii Zigiert z fundacji Skrzydła dla Rodziny z Kijowa, Trenerom Centrum Pozytywnej Edukacji za współdziałanie; Fundacji SKRZYDŁA dla Edukacji, dzięki której udało się złożyć projekt do Fundacji Edukacja dla Demokracji, aby pozyskać środki na realizację szkoleń i programu w Ukrainie. I wielu, wielu innym osobom…
Wasze słowa i działania to kolejne Krople wpadająca do Oceanu Nadziei. Viktorie z Ukrainy uświadomiły nam wielką moc słowa NADZIEJA, które w języku ukraińskim odnosi się bezpośrednio do nastawienia na działanie.
Każdy ma szansę dzielić się tym, co w nim najlepsze i zasiewać NADZIEJĘ = chęć do działania i warto to robić.
Sylwia Wierzchowska
Wicedyrektor Centrum Pozytywnej Edukacji